منحنی انواع سواری همراه دستگاه بازار خودرو

منحنی: انواع سواری همراه دستگاه بازار خودرو

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ماجرای پرداخت موبایلی و از بین بردن کارت‌های بانکی

حذف دردسرهای استفاده از کارت‌های بانکی در یک بستر امن و جایگزینی گوشی تلفن همراه با بسیاری از ابزارهای مورد استفاده امروزی، پرداخت موبایلی را به یکی از ضرورت‌ها

ماجرای پرداخت موبایلی و از بین بردن کارت‌های بانکی

ماجرای پرداخت موبایلی و از بین بردن کارت های بانکی

عبارات مهم : مرکزی

حذف دردسرهای استفاده از کارت های بانکی در یک بستر امن و جایگزینی گوشی تلفن همراه با بسیاری از ابزارهای مورد استفاده امروزی، پرداخت موبایلی را به یکی از ضرورت ها تبدیل کرده هست؛ به نظر می رسد این امر نیز در حال تحقق است تا شعار دولت همراه بیش از پیش عملی شود.

به گزارش ایسنا، عنوان پرداخت موبایل، در سال های اخیر و با گسترش گوشی های هوشمند به عنوان راهی ساده تر جهت پرداخت مطرح شده است هست. سرویس پرداخت گوشی تلفن همراه می تواند جایگزین دستگاه های کارتخوان (POS) شود. این کار می تواند از طریق وارد کردن کدهای دستوری USSD و یا NFC انجام شود. به این ترتیب کاربر در هر مکانی با استفاده از گوشی تلفن همراه امکان پرداخت خواهد داشت.

ماجرای پرداخت موبایلی و از بین بردن کارت‌های بانکی

فناوری NFC شیوه ای است که در آن ارتباطی بی سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر در فاصله ای کوتاه (حداکثر چند سانتی متر) برقرار می شود. امروزه تعداد گوشی هایی که از تراشه NFC استفاده و این سامانه را پشتیبانی می کنند، روزبه روز در حال زیاد کردن هست. بااهمیت ترین کاربردNFC پرداخت پول از طریق گوشی های هوشمند هست. جهت این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می کند و در وقت خرید، گوشی را به دستگاه NFC خوان نزدیک می کند تا پرداخت انجام شود.

چراغ سبز بانک مرکزی به پرداخت موبایلی

البته از همان ابتدا به علت پرسشها امنیتی مقاومت هایی از طرف بانک مرکزی و رگولاتوری راجع به این روش های پرداخت وجود داشت. ولی آخرهای پاییز سال گذشته ناصر حکیمی – مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی – از آماده سازی زیرساخت مورد نیاز جهت بانکداری بر بستر گوشی خبر داد و گفت: «در این شیوه که با شبیه سازی کارت های بانکی انجام می شود، سیم کارت های مشتریان جای کارت های بانکی را می گیرد.» این خبر تا حدی چراغ سبز بانک مرکزی جهت فعالیت در عرصه پرداخت موبایلی بود.

حذف دردسرهای استفاده از کارت‌های بانکی در یک بستر امن و جایگزینی گوشی تلفن همراه با بسیاری از ابزارهای مورد استفاده امروزی، پرداخت موبایلی را به یکی از ضرورت‌ها

محمود واعظی نیز بعد از آن به بحث خدمات بانکی بر بستر گوشی تلفن همراه اشاره کرد و با بیان اینکه باید احتیاط در رگولاتوری بانکی را اندکی مدیریت کرد تا سرعت تحولات زیاد شود، گفت: باید از پتانسیل تازه استفاده کنیم، ولی کار ما در بخش کارشناسی و بروکراسی درگیر هست. با تحولات نسل سوم و چهارم گوشی که رخ داده، اکنون هر تلفن هوشمند می تواند نقش کارت بانکی و دستگاه کارتخوان را داشته باشد؛ بعد رگولاتوری بانکی با رگولاتوری فناوری اطلاعات باید هماهنگ تر کار کنند.

وی همچنین اظهار کرد: مدت هاست به دنبال ارتباط نزدیک گوشی تلفن همراه با بانک بوده ایم ولی متاسفانه در سیستم بانکی ما احتیاط بیش از حدی صورت می گیرد. در این خصوص صحبت هایی شده است و امیدواریم شرایط بهتری حاکم شود. اکنون خوشبختانه یک کمیته یکسان راه اندازی شده است و بعد از جلسه ای که با آقای سیف داشتیم، این عنوان مورد پیگیری زیاد قرار گرفته هست، لیکن دوستان می دانند پرداخت الکترونیک در بستر گوشی تلفن همراه بخشی از شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی به شمار می رود.

رونمایی رسمی از پرداخت الکترونیک با NFC

ماجرای پرداخت موبایلی و از بین بردن کارت‌های بانکی

در پی رونمایی رسمی بانک مرکزی از روش پرداخت الکترونیک موسوم به ،NFCاولین ارائه پرداخت موبایلی به صورت گسترده در نمایشگاه کتاب امسال اتفاق افتاد. بدهید ترتیب ناصر حکیمی -مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی- با تشریح بخشنامه بانک مرکزی راجع به مجوز به بانک ها جهت شروع پرداخت های موبایلی در کشور گفت: با توجه به توسعه استفاده از تلفن های همراه هوشمند در کشور استفاده از ابزارهای تازه پرداخت که جایگزین پایانه های فروش خودپردازها و یا پرداخت های اینترنتی شود، در جامعه احساس می شد.

در این شیوه، پرداخت ها بدون استفاده از کارت و با استفاده از نشان گذاری کارت های بانکی در بستر امن انجام می شود. با نزدیک کردن گوشی هوشمند به پایانه های فروشی که به فناوریNFC مجهز باشند، اطلاعات به شکل نشان گذاری شده است از طریق نرم افزارهایی که در گوشی راه اندازی شده است هست، به شبکه الکترونیکی انتقال یافته و بعد از پردازش اطلاعات پرداخت انجام می شود که کل این مراحل کمتر از ۱۰ ثانیه طول می کشد.

حذف دردسرهای استفاده از کارت‌های بانکی در یک بستر امن و جایگزینی گوشی تلفن همراه با بسیاری از ابزارهای مورد استفاده امروزی، پرداخت موبایلی را به یکی از ضرورت‌ها

حکیمی همچنین اظهار کرد: با این کار می توان انواع پرداخت های تازه را جهت نظام های پرداخت تعریف کرد و حتی پرداخت ارقام پایین را بدون وارد کردن رمز و در سقفی که مشتری می خواهد، انجام داد. همچنین این فناوری از امنیت بسیار بالایی نسبت به کارت های بانکی برخوردار هست. امنیت کارت های مغناطیسی با یک رمز تامین می شود، ولی جهت پرداخت موبایلی حداقل به سه رمز مشمول بر رمز ورود به تلفن رمز ورود به نرم افزار و رمز دوم کارت نیاز است و بنابراین حتی در صورت گم شدن گوشی مشکلی جهت مشتری پیش نمی آید.

پرداخت موبایلی، لازمه تحقق دولت الکترونیک و همراه

در نهایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اوایل مردادماه، از برگزاری جلساتی با مدیر کل بانک مرکزی در جهت خدمات پرداخت های الکترونیک روی گوشی تلفن همراه خبر داد و اظهار کرد: تحقق بسیاری از خدمات دولت الکترونیک و دولت همراه، منوط به اجرایی شدن این عنوان هست. همکاران بانک مرکزی قول دادند هرچه سریع تر خدمات پرداخت گوشی تلفن همراه را به طور کامل برقرار کنند.

ماجرای پرداخت موبایلی و از بین بردن کارت‌های بانکی

وی با ارائه توضیحاتی راجع به مذاکره با بانک مرکزی جهت پرداخت موبایلی گفت: در گذشته بانک مرکزی در برداشت هایی که از طریق پرداخت موبایلی وجود داشت، محتاط عمل می کردند. ولی در نهایت اطمینان پیدا کردند سبکی که ما ارائه کردیم و امروز در دنیا مصطلح هست، لطمه ای به رگولاتوری مالی و بانکی آنها وارد نمی کند و مردم نیز امنیت دارند. بنابراین با توجه به راه اندازی فاز اول دولت الکترونیکی، بخشی از این فعالیت های بانکی از طریق گوشی تلفن همراه می تواند مورد استفاده قرار گیرد و بخشی دیگر تا آخر شهریور عملیاتی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راجع به تفاوت این پرداخت ها با پرداخت از طریق اپلیکیشن های بانک ها و اپراتورها نیز توضیح داد: در این نوع پرداخت، سیستمی روی گوشی تلفن همراه وجود دارد که تا یک سقف پرداخت، احتیاجی به وارد کردن کد خاص و پسورد ندارد و با گرفتن گوشی تلفن همراه روی سیستم عمل می کند.

موافقت بانک مرکزی با پرداخت موبایلی می تواند شروع تحولی در زمینه پرداخت محسوب شود. دولت همراه اخیرا همزمان با فاز اول دولت الکترونیک راه اندازی شده است است و گوشی را به یک دفتر خدمات الکترونیکی تبدیل می کند. بدهید ترتیب افزوده شدن خدمات پرداخت به گوشی تلفن همراه می تواند مکمل دولت همراه باشد و با توجه به اینکه امروزه گوشی گوشی تلفن همراه از بااهمیت ترین ابزارهای مورد استفاده روزانه هست، به ساده تر شدن هرچه زیاد فرآیندها کمک کند.

واژه های کلیدی: مرکزی | همراه | فناوری | فناوری | استفاده | اطلاعات | بانک مرکزی | کارت بانکی | الکترونیک | الکترونیکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs